Príbeh našej „Plienkovej kolónie"

Včera vo večerných hodinách sa vo vedomostnej relácii jednej zo slovenských televíznych staníc objavila otázka:


Správna odpoveď je samozrejme: C - Plienková kolóniaPri tejto milej príležitosti je pekné spomenúť históriu vzniku nášho krásneho sídliska. Časť informácii je spracovaných na stránke: https://www.zanasezelenekrasnany.com/ferino


 

Nedá mi taktiež nepoužiť článok zo 6.3. 2017. Zdroj foto: TASR a Javor Ka Zdroj článku:

https://bratislava.dnes24.sk/bratislavske-naj-viete-ktore-sidlisko-je-najstarsie-v-meste-264098


Viete, ktoré sídlisko je najstaršie v meste?

Sídlisko Krasňany má už úctyhodných 65 rokov. Hneď po ňom začali stavať Februárku, ktorá bola architektonickým vzorom pre celé Slovensko.Klasické sídliská v Bratislave vznikli až po skončení druhej svetovej vojny. Najstarším z nich Krasňany. Prvý dom v rámci sídliska postavili v roku 1952, tento rok teda oslávia už 65 rokov odvtedy, čo sa do panelákov nasťahovali prví obyvatelia.


Plienková kolónia

Krasňany vyrástli na okraji Rače smerom k mestu v rokoch 1951 – 1953. „Po prvý raz sa tam stavali byty hromadne systémom voľnej blokovej zástavby podľa jednotného typu obytného domu. Architektonicky pestrejšie bola neskôr vybudovaná ďalšia časť sídliska v priestoroch Peknej cesty, Cyprichovej a Kadnárovej ulice v rokoch 1955 – 1960. A v roku 1962 bolo odovzdaných do užívania ďalších 242 bytov na sídlisku Experimentálka,“ uvádza v publikácii Rača autor Ján Podolák.

Do prevažne dvojizbových bytov sa v päťdesiatych rokoch nasťahovali najmä mladé rodiny z celého Slovenska, ktoré do Bratislavy prišli za prácou.

Za každým domom na stojanoch určených na sušenie bielizne vtedy viseli plienky. Takto si sídlisko vyslúžilo prezývku „plienková kolónia.“


Kým boli mamy na materskej dovolenke, otcovia rodín pracovali zväčša v blízkych podnikoch Meopta a Kozmetika. Ako bolo na bratislavských sídliskách zvykom, ani v Krasňanoch v čase ich dostavby neboli obchody, školy, športoviská ani kostol. Za všetkým museli ľudia cestovať bližšie k centru mesta. Až neskôr, ako krasňanské deti rástli, pribudli materské a základné školy. Dopravná situácia si tiež časom vyžiadala zásadnú zmenu. Autobusy nestačili, preto sa dopravný podnik rozhodol v roku 1965 predĺžiť električkovú trať až do Rače.


Dnes sú Krasňany príjemným miestom na bývanie. Časom pribudli ihriská, kúpalisko, školy aj moderný kostol. Obyvatelia Krasňan si pochvaľujú najmä blízkosť Malých Karpát s množstvom zelene a spleťou turistických chodníkov. 

#Rača #Krasňany #PlienkováKolónia

283 views0 comments

Recent Posts

See All