Snaží sa MČ Rača, monitorovať komunikáciu svojich poslancov ?

Updated: Feb 9, 2019

Otázka kybernetickej bezpečnosti je téma viac ako aktuálna. Denne sa v médiách objavujú informácie o prieniku a monitorovaní elektronickej komunikácie záujmovými skupinami.


Dňa 4.2.2019, deň pred zasadaním Miestneho zastupiteľstva (3. zasadnutie 5.2.2019) som zaslal všetkým 15 poslancom MČ Rača informáciou vo veci zvýšenia obozretnosti pri správe súkromných emailových schránok.


 

Tu je kompletné znenie zaslanej informácie:

https://shoutout.wix.com/so/f4MYmbsHN


Vážení poslanci MČ Rača,

dovoľujeme si Vám dať do pozornosti občiansku iniciatívu:

www.zanasezelenekrasnany.com

Informácia ku kybernetickej bezpečnosti

V súvislosti s výkonom Vášho poslaneckého mandátu, dávame do pozornosti informáciu ohľadne kybernetickej bezpečnosti a obsahu Vašich súkromných emailových schránok. Nikdy nepristúpte a neprijmite možnosť, aby Vám MČ Rača zriadila poštovú el. schránku prostredníctvom  IT administrátora na serveroch úradu.

Predídete tak prípadnej strate údajov a možnému obnaženiu Vašej komunikácie s občanmi, ako i komunikácii medzi Vami poslancami. Vaše súkromné emailové schránky sa nachádzajú na serveroch renomovaných poskytovateľov, ktorí Vám zabezpečujú a garantujú bezpečnosť ich obsahu, pred nepovolaným prístupom. Nie je dôvod odstúpiť od zavedeného systému, ktorý vám aktuálne poskytuje vysokú mieru bezpečnosti a spoľahlivosti. Nie je žiaden dôvod, ak by Vás potenciálne MČ Rača oslovila vo veci zriadenia el. schránok pod ich gesciou, aby ste k takémuto kroku pristúpili. Netvrdíme, že to MČ plánuje vykonať, ale v prípade, že sa tento návrh udeje, vedzte aká by mohla byť motivácia (iná) k tejto iniciatíve. Nie ste internými zamestnancami miestneho úradu. Vaša funkcia je volená a máte právo na slobodný výber, formu a lokalizáciu el. schránky podľa seba a pod svojou absolútnou kontrolou.

Táto informácia Vás v žiadnom prípade nemala vystrašiť, alebo znepokojiť. Jedná sa o dobre mienenú technickú radu a snahu poukázať na súvislosti v IT oblasti, aby ste pri výkone svojho mandátu nestratili svoju osobnú integritu a slobodu.


(*Ak by ste mali záujem, získať predstavu o prípadných IT hrozbách, dávame do pozornosti článok, ktorý pojednáva o zriadení "bezpečných" schránok a zabezpečení "bezpečných" komunikačných kanálov z oblasti žurnalistiky. 

https://slobodnyvyber.sk/radovan-branik-nech-to-tu-nevidi-tisic-oci/)


Výber článkov z nášho webu:

https://www.zanasezelenekrasnany.com/blog/úp-z-krasňany-bol-definitívne-zamietnutý

https://www.zanasezelenekrasnany.com/blog/7-stupeň-jogínskej-blaženosti

https://www.zanasezelenekrasnany.com/blog/pravda-víťazí-či


www.zanasezelenekrasnany.com


 

Mojou motiváciou pre zaslanie emailu poslancom bola nedávna verejná komunikácia medzi mediálnym subjektom (OZ) a jedným z poslancov poslaneckého zboru. Prikladám tu: 

Iba pani vicestarostka Rače, Lenka Antalová Plavuchová (zároveň aj poslankyňa) bola jediná, ktorá reagovala na zaslaný email. Našu komunikáciu (v zmysle zákona č.211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám) poskytujem tu:

 

Re: ZaNašeZelenéKrasňany / Informácia

Od: Lenka Plavuchova<lenkaantalovaplavuchova@gmail.com>

Komu: ferinopolakovic@gmail.com


Dobry den, pan Polakovic,

emailove schranky v tvare meno.priezvisko@raca.sk pre poslancov sa zriaduju na ziadost poslancov, ktori to pozadovali.

Myslim si, ze Vase obavy o bezpecnost komunikacie su bezpredmetne. Rovnakym sposobom komunikuje cely miestny urad v Raci s verejnostou a roznymi organmi statnej aj verejne spravy  a o bezpecnost dat je svedomito postarane.


Ak mate zaujem o objasnenie technickych rieseni, ktore pouziva miestny urad pri elektronickej komunikacii, tak sa obratte na veduceho IT oddelenia, ktory Vam vysvetli opatrenia na ochranu udajov  pavol.kollarovic@raca.sk.


Moja uprimna otazka je, ci si naozaj myslite, ze urad v Raci (starosta, ja, uradnici)

maju zaujem naburat sa do schranok poslancov, aby zistili, co riesia s obyvatelmi?

Okrem toho emaily sa budu len preposielat na ich sukromne adresy.

Vdaka.


S pozdravom, 

Lenka Antalova Plavuchova 

Ostáva nám len spoločne dúfať, že poslanci (individuálne) sú dostatočne obozretní pri správe svojich dát a komunikácii s občanom-voličom, správne vyhodnotia a identifikujú potenciálne informačné hrozby či slabé miesta IT systému.


František Polakovič

 

#Rača #Krasňany #ZanašezelenéKrasňany #Miestnezastupiteľstvo


162 views0 comments

Recent Posts

See All