V Petržalke je ohľadne UP už jasno !
Updated: Oct 31, 2018
Prevzaté z www.reality.etrend.sk
22.10.2018, 05:01 | Tomáš Vašuta |
O budúcnosti a podobe Sadu Janka Kráľa či okolia Einsteinovej chceme rozhodovať aj my, nielen mesto. S takouto ambíciou prijímali uznesenie petržalskí poslanci v septembri 2016. Okrem toho poverili prednostu obstarávaním územného plánu. Snahy zmeniť zákonom dané pomery však zastavila prokuratúra.

O čo vlastne išlo? Hlavné mesto je jediným orgánom, ktorý rozhoduje o tom, či je pripravovaná stavba v súlade s územným plánom. V praxi to vyzerá tak, že každý jeden stavebník musí predložiť investičný zámer mestu, aby ho odobrilo. A je úplne jedno, či ide o projekt v Ružinove, Dúbravke alebo Karlovej Vsi. O tom, či sa môže postaviť, alebo nie, rozhodne magistrát.
Chceli rozhodovať
V takomto prípade nemajú mestské časti žiadne páky na to, aby výsledok ovplyvnili. Stavbu môžu korigovať, resp. usmerňovať až v procese vydania územného, respektíve stavebného povolenia. Táto zaužívaná a zákonom daná prax sa nepáčila poslancom petržalského zastupiteľstva a na zasadnutie pripravili návrh na jeho zmenu.
Starosta mal podľa neho požiadať primátora, aby o vymedzených územiach nerozhodoval len magistrát, ale stanoviskom aj mestská časť. Poslanci takto chceli rozhodovať o troch územiach: Centrálnej Petržalke, Sade Janka Kráľa a okolí Einsteinovej ulici.
V prvom prípade ide o územie, ktorého súčasťou má byť nosný systém dopravy. „Uvedené územie je súčasťou územia Centrálnej rozvojovej osi Petržalky, na ktorú hlavné mesto uskutočnilo v roku 2014 súťaž návrhov na riešenie tejto rozvojovej osi s tým, že po vyhodnotení súťaže obstará urbanistickú štúdiu Centrálnej rozvojovej osi Petržalky a následne zabezpečí obstaranie územného plánu zóny tejto rozvojovej osi,“ znelo vysvetlenie v návrhu.
„Z tohto dôvodu navrhujeme, aby hlavné mesto urýchlene obstaralo urbanistickú štúdiu Centrálnej rozvojovej osi Petržalky a následne obstaralo územný plán zóny tejto rozvojovej osi,“ žiadala dôvodová správa.
Prokuratúra sa ozvala
V prípade Sadu Janka Kráľa hovorili poslanci o tom, že územie je „dlhodobo atakované snahami developerov o masívnu výstavbu“. Aj preto žiadali o zmenu a sprísnenie regulácie pre nové projekty. Zmeny sa mali týkať podlažnosti či veľkosti zastavaných plôch.
V prípade okolia územia Einsteinovej ulice malo opatrenie vyriešiť spor s developerom. „V roku 2000 predalo Hlavné mesto uznesením č. 258/2000 za účelom vybudovania nízkopodlažnej zástavby ‚Tourcentra‘ a parkoviska pre obyvateľov priľahlých domov, dokonca s predkupným právom hlavného mesta. Právny nástupca nadobúdateľa pozemkov deklarovaný účel predaja nedodržal a na území plánoval výstavbu budov s výškou až 18 poschodí, na čo získal aj stavebné povolenie,“ vysvetľovali v dôvodovej správe.
Okrem toho poverili prednostu, aby obstaral územný plán v lokalite Einsteinova a lokalite Sad Janka Kráľa. Práve tento bod sa nepáčil prokuratúre, ktorá mestskej časti navrhla uvedený návrh zrušiť. Podľa nej mestská časť „nemôže spracovať územný plán zóny pre vymedzenú časť obce v uvedených lokalitách“.
Len presne stanovené zóny
Podľa prokuratúry nie sú mestské časti oprávnené obstarávať územné plány. „Takýto postup možno považovať za neprípustný, ktorým si mestská časť nezákonne uzurpuje právomoc, ktorú v zmysle zákone nemá, a teda jej postup je v rozpore so stavebným zákon,“ odôvodňovala prokuratúra.
Miestne zastupiteľstvo návrh odmietlo zrušiť, keď prosbu prokuratúry koncom minulého roka zamietlo. Posun v tejto veci urobil až Krajský súd v Bratislave, ktorý predmetné uznesenie začiatkom októbra zrušil. Súd konštatoval, že zo schváleného územného plánu Hlavného mesta SR Bratislavy „nevyplýva možnosť spracovať územný plán zóny pre vymedzenú časť obce“.