Zeleň spoluvytvára “ducha miesta – genius loci”, vhodne člení a spája sídlo do logicky usporiadanej urbanistickej štruktúry, vytvára krajinný ráz a obrazy a prináša estetickú hodnotu vo forme vizuálneho
obohatenia priestoru.












Zeleň patrí k základným zložkám sídelnej a krajinnej štruktúry, pričom je osobitne známy pozitívny vplyv zelene na stav a kvalitu životného prostredia.
Funkčnú väzbu k ostatným funkčným zložkám vyjadrujú hlavné funkcie zelene, ktoré môžeme rozdeliť podľa charakteru na:
-
environmentálne
-
spoločenské
-
rekreačné
-
estetické
Medzi enviromentálne funkcie radíme:
-
zlepšenie mikroklímy
-
znižovanie prašnosti
-
zlepšenie kvality ovzdušia
-
pozitívny vplyvu na hydrologický cyklus
-
ochrana a podpora biodiverzity
Vo vzťahu k biodiverzite sa rozlišuje topická funkcia zelene (schopnosť poskytovať rôznym skupinám živočíchov možnosti úkrytu, hniezdenia a pod.), a jej trofická funkcia, kde prvky zelene (rastliny, dreviny) slúžia ako potravinové zdroje pre rôzne živočíchy. Jej význam a funkcia narastá osobitne so zreteľom zmierňovania a prispôsobovania sa očakávaným negatívnym dopadov zmeny klímy v urbanizovanom prostredí.
Nemenej významné sú aj ďaľšie funkcie zelene a to:
-
sociálne
-
spoločenské
-
zdravotné
-
ekonomické
Ekonomické funkcie, ako napr. pozitívny vplyv na zdravie obyvateľstva, rekreačné služby, prevencia kriminality a ekonomický prínos. Viaceré štúdie dokázali priamy vplyv medzi zdravím obyvateľstva, úrovňou fyzickej aktivity a dostupnosťou zelene. Zeleň je dôležitá pre zdravie obyvateľstva, pretože umožňuje kontakt s prírodou, podporuje regeneráciu zo stresových situácií a celkovo je prospešná pre duševné zdravie, pomáha zlepšiť správanie a pozornosť detí, podporuje fyzickú aktivitu ľudí.